Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?


Oje Lekesi Nasıl Çıkar ? - Örgü Pazarı

Oje sürerken başınıza gelen en büyük sıkıntılardan birisi de ojeyi dökmektir. Peki, bu lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

​​​​​​Kıyafete Dökülen Oje Lekesini Çıkarma

Oje sürerken en kolay dökülebileceği yer kıyafetlerdir. Eğer çok sevdiğiniz bir kıyafetinize oje döküldüyse nasıl çıkarırsınız? Beyaz bir bez alıp üzerine aseton dökün. Kullanacağınız bezin renkli olmamasına dikkat edin çünkü renkli beze aseton dökünce rengi akabilir. Oje lekesini çıkarmaya çalışırken daha fazla leke ile karşı karşıya gelmek istemeyiz.

Daha sonra asetonun kumaşa zarar verip vermediğini görmek için kıyafetin ters tarafına aseton dökün. Kıyafetiniz zarar görmüyorsa leke olan tarafa bir kağıt havlu koyun ve ters tarafından lekenin olduğu bölgeyi bezle çok bastırmamaya dikkat ederek ovalayarak lekeyi çıkarın. Bu sayede kağıt havlu oje lekesini emip lekenin kolayca çıkmasını sağlayacak.

Mobilyaya Dökülen Oje Lekesini Çıkarma

Eğer oje mobilya yani tahta bir nesnenin üstüne döküldüyse üzerine kesinlikle aseton dökmeyin. Tahtanın üzerine aseton dökmeniz lekenin daha da yayılmasına neden olur. Peki, aseton ile çıkmayacaksa bu leke nasıl çıkacak? Saç spreyi ile! Lekenin olduğu bölgeye saç spreyi sıkıp 20-30 saniye bekleyin ve silin. Eğer leke tam olarak çıkmazsa işlemi tekrarlayın ve lekeden kurtulun.

Halıya Dökülen Oje Lekesini Çıkarma

Bir pamuk parçası veya makyaj temizleme pamuğu alıp üzerine renksiz oje çıkarıcı damlatın. Bu noktada oje çıkarıcının renksiz olmasına özen gösterin çünkü renkli oje çıkarıcılar halı üzerinde leke bırakabiliyor. Oje çıkarıcı döktüğünüz pamuğu halının lekeli bölgesine bastırarak silin, lekenin yayılmaması için ovalamamaya dikkat edin. Pamuğun rengi değiştikçe yeni pamuk parçalarıyla işleme leke çıkana kadar devam edin. Bu yöntemle lekeden tamamen kurtulacaksınız.

Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarda verilen teknikler oje yeni döküldüyse ojeyi çıkarmayı sağlar ama çıkarması çok daha zor olan kurumuş oje lekesi nasıl çıkar? Yapmanız gereken işlemler hemen hemen aynıdır ama çıkarma süreniz yeni oje lekesine göre çok daha uzun olacaktır. Mesela koltuğa dökülen kurumuş bir oje lekesini çıkarmak için yapacağınız işlem beyaz bir beze veya pamuğa oje çıkarıcı dökerek silmektir. Fakat bunu yapmadan önce koltuğun görünmeyen bir kısmında asetonun koltuk kumaşına zarar verip vermediğini görmek için oje çıkarıcı döküp denemek gerekir. Oje lekesini çıkarmak isterken koltuğa zarar vermek istemezseniz. Leke kuru olduğu için işlemi birkaç defa tekrarlanarak lekeden kurtulabilirsiniz.

3 Eylül 2020 10:10